zioła wieloletnie

Zioła wieloletnie, które warto mieć w swoim ogródku

Zioła wieloletnie są dość łatwe w uprawie i z roku na rok mogą wzbogacać przydomowy ogródek oraz dodawać smaku potrawom, które przyrządzasz. Można je sadzić w rabatach lub w pojemnikach, na tarasie czy na balkonie.

Zioła wieloletnie – jakie warunki preferują?

Zapewnienie ziołom odpowiednich warunków uprawy pomaga zatroszczyć się o ich najlepszy smak. Gdy posadzimy je na nasłonecznionych stanowiskach spowoduje to, że olejki eteryczne znajdą się na powierzchniach liści, a dzięki temu zyskają one intensywny smak. Mięta, rozmaryn czy szczypiorek tolerują nieco cienia, ale jeśli rosną w wilgotnej, zimnej ziemi, mogą ucierpieć podczas zimy. Aby zioła wieloletnie były zdrowe należy je regularnie zbierać. Wszystkie zioła, które opisujemy tutaj mają również jadalne kwiaty, więc warto je również zbierać i delektować się smakiem sałatek czy napojów z ich dodatkiem. Po zakończeniu kwitnienia odetnij je.

Zioła wieloletnie – mięta

Mięta rośnie najlepiej, gdy pozostawiona jest do naturalnego rozprzestrzeniania się. Może być jednak inwazyjna, więc jeśli nie jest to coś czego chcemy, wyhodujmy ją w doniczkach. Uprawa w pełnym słońcu zapewni jej najlepszy smak, chociaż będzie rosła również w półcieniu. Zbieraj liście przed kwitnieniem lub po przycięciu rośliny latem. Najprostszym sposobem na zachowanie mięty jest zamrożenie jej całych lub posiekanych liści.

Rozmaryn

Zimozielony rozmaryn można zbierać przez cały rok. Kwiaty są również jadalne. Dobrze rośnie w ciepłym słonecznym miejscu w dobrze przepuszczalnej i piaszczystej glebie. Będzie dobrze rósł także w doniczce. Źle znosi nadmiar wody, stąd konieczność zapewnienia odpowiedniego podłoża. Są co prawda gatunki rozmarynu, które zostały wyhodowane, które wykazują odporność na niskie temperatury. Z reguły, źle znosi on spadki temperatury jakie obserwujemy w Polsce. Warto na zimę przenieść roślinę do domu. Jasne pomieszczenie z temperaturą nie spadającą poniżej 10 stopni będzie stanowiło idealne otoczenie na czas zimowania.

Szałwia

Z liści szałwii można korzystać przez cały rok. Kwiaty są jadalne i można je spożywać w sałatkach. Można je również konserwować w oleju, suszyć a także mrozić. Posadź w ciepłym, słonecznym miejscu na dobrze przepuszczalnej glebie. Szałwia również dobrze rośnie w doniczce, więc może stać się ozdobą naszego balkonu czy tarasu. Jest mrozoodporna. Źle znosi gleby, które są ciężkie, łatwo zaskorupiające się i podmokłe. Zaleca się podlewać szałwię tylko w czasie suszy oraz po zasianiu i w pierwszych tygodniach po posadzeniu.

Zioła wieloletnie – tymianek

Tymianek jest rośliną wiecznie zieloną i można z niego korzystać przez cały rok. Należy go sadzić w dobrze przepuszczalnej glebie w nasłonecznionym miejscu. Należy upewnić się, że ziemia ma odpowiedni drenaż, gdyż źle znosi nadmiar wody.