włosy

Jak właściwe zadbać o włosy i skórę głowy gdy mamy alergie skórne?

Podstawa zdrowych włosów to pielęgnacja skóry głowy. Właściwe dobrane do potrzeb naszej skóry składniki odżywcze sprawią, że włosy staną się mocne i piękne. Alergie są obecnie bardzo powszechne. Jeśli cierpimy na alergie skórne koniecznie powinniśmy stosować odpowiednią pielęgnacją.

Włosy i ich prawidłowa pielęgnacja u alergika

Prawidłowa pielęgnacja włosów u alergika powinna zaczynać się od dokładnego mycia głowy. W celu ograniczenia ryzyka wystąpienia rekcji niepożądanych wybierajmy szampony i odżywki, w których składzie nie ma silikonów, parabenów, alkoholi i barwników. Postawmy na szampony i odżywki przeznaczone dla alergików. Są one wolne od składników drażniących skórę.

Gdy już dokładnie umyjemy głowę, należy dokładnie spłukać włosy. Usuniemy resztki szamponu i odżywki. Możemy skorzystać z naturalnych olejków, takich jak olej lniany i kokosowy, które będą naszym wsparciem w zapobieganiu przesuszeniu włosów. Oleje to bogactwo składników odżywczych, dzięki czemu przyczyniają się do wsparcia nas w walce o zdrowe włosy.

Jeśli mamy w zwyczaju suszenie włosów, rozważmy zmianę tego nawyku. Starajmy się unikać nie tylko suszarki, ale również prostownicy i lokówki. Stosowanie tych urządzeń może przyczyniać się do podrażnienia skóry głowy i wywoływać alergie skórne. Myjmy włosy o takiej porze, abyśmy mieli możliwość pozostawienia ich do samoczynnego wyschnięcia.

W kontekście stylizacji włosów warto unikać produktów do stylizacji, takich jak lakier do włosów czy pianki.

Alergia skóry głowy – czego możemy doświadczyć?

Alergia skóry głowy często objawia się swędzeniem, pieczeniem, świądem skóry głowy. Dolegliwości mogą być szczególnie nasilone w okolicy skroni, czoła i korony głowy. Objawy mogą mieć charakter przewlekły i ostry.

Najczęstsze objawy alergii skóry głowy to m.in.:

  • swędzenie skóry głowy
  • pieczenie skóry głowy
  • zaczerwienienie skóry głowy
  • sucha i łuszcząca się skóra
  • nieestetyczne plamy na skórze
  • wypadanie włosów
  • grudki, krosty, pęcherzyki na skórze głowy

Alergia skóry głowy może u niektórych osób powodować także zapalenie skóry wiążące się zwykle z łojotokiem. Może to powodować zmiany skórne, takie jak łojotokowe zapalenie skóry.