mieszanka ziół w tym cząber

Dlaczego warto spożywać cząber?

Cząber jest ziołem znanym i wykorzystywanym w kuchni od wieków. To przyprawa o wyrazistym smaku i aromacie, która może wzbogacić wiele potraw. Posiada również właściwości lecznicze i zdrowotne.

Jak smakuje?

Jest to roślina o intensywnym smaku i aromacie. Smak często określany jest jako pikantny, ziołowy i korzenny. Możemy wyczuć w nim nuty mięty, przypomina trochę rozmaryn i tymianek. Obecność olejków eterycznych i flawonoidów wpływa na jego dość ostry i piekący posmak.

Jakie wartości odżywcze ma cząber?

Cząber znajduje zastosowanie w kuchni jako aromatyczna przyprawa, ale również w medycynie naturalnej.

Roślina ta zawiera witaminy, w tym A, C, E, K i minerały, takie jak żelazo, magnez, wapń i potas. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Warto nie zapominać o nich w czasie przeziębienia i chorób w obrębie gardła.

100 gram suszonego cząbru zawiera 7 gr białka i podobną ilość tłuszczu. Cząber jest także bogaty w błonnik pomocny w regulowaniu pracy jelit i cholesterolu. Ponadto, w roślinie znajdziemy także flawonoidy, olejki eteryczne, garbniki. Cząber jest rośliną dobrze zbilansowaną pod względem składników odżywczych. Zawiera minerały i witaminy i inne korzystne związki, które korzystnie wpływają na zachowanie zdrowia i dobrego samopoczucia.

Do jakich dań warto dodawać cząber?

Cząber znajduje zastosowanie m.in. w kuchni polskiej, rosyjskiej, niemieckiej i skandynawskiej. Najczęściej dodawany jest do dań mięsnych, głównie jagnięciny, wołowiny i dziczyzny. Doskonale sprawdzi się w potrawie pieczonej, smażonej i duszonej, jak np. w gulaszu, szaszłykach czy pieczeni. Cząber równie dobrze smakuje w zupach, zwłaszcza zupie grochowej, pomidorowej i ogórkowej. Dobrze komponuje się z różnymi warzywami dodając im wyrazistego smaku.

Przyprawa ta często dodawana jest do puree ziemniaczanego, ale również do pieczonych ziemniaków. Sprawdza się również jako dodatek do sałatek i dań jajecznych.